Za oknem lato. Rok szkolny dobiega końca. Za chwile ruszymy na wakacje. Na myśl mi przyszedł z tej okazji wpis, który dotyczy kwestii alimentów w okresie wakacyjnym. Często pytacie Państwo czy musicie płacić alimenty gdy dziecko spędza z Wami część albo całe wakacje. Chodzi oczywiście o ten okres, w którym utrzymujecie dziecko. Rodzice burzą się, iż przecież w tym czasie zaspokajają potrzeby dziecka, które jest pod ich opieką.
W zasadzie tytuł dzisiejszego wpisu nie pozostawia złudzeń. Alimenty nie mają wakacji. Sąd zasądza je w stałej kwocie i jeśli w wyroku nie ma wyłączenia na czas wakacyjny – co się raczej nie zdarza, to mimo iż pokrywacie Państwo koszty utrzymania dziecka w tym okresie, to i tak powinniście zapłacić na ręce drugiego rodzica stałą kwotę z tytułu orzeczonych alimentów.
Co będzie jeśli Państwo tego nie zrobicie? To samo co by się stało, gdyby zobowiązany do płacenia alimentów przestałby to robić poza wakacjami, na które zabiera dziecko. Z punktu widzenia prawa staje się on dłużnikiem, który uchyla się od obowiązku alimentacyjnego. Wierzyciel – drugi rodzic- może się wtedy udać do komornika. A dalej – sprawa jest oczywista. Następuje egzekucja alimentów.
Poza tym pamiętajmy, że utrzymanie dziecka dotyczy nie tylko czasu gdy przebywa on z rodzicem. Koszty utrzymania nie znikają w całości razem z jego wyjazdem. Owszem, może w tym czasie rodzic nie musi go karmić czy ubierać (ponosić z tego tytułu wydatków), ale płaci np. zwiększony czynsz (liczony od osoby), czy opłaty związane z eksploatacją lokalu, w którym dziecko większość roku przebywa.